19°C
16°C

Foto autors Ventspils hronikas arhīvs

Publikācijas datums 01.03.2023

10. martā plkst. 15.00 tiekamies Ventspils Amatu mājā, Skolas ielā 3!

Pirms 260 gadiem šobrīd senākā saglabājusies skolas ēka Kurzemē tika atvērta un iesvētīta saskaņā ar tā laika priekšstatiem par greznību un vērienu.

 “1764. gada 8. martā ar vērienīgu pasākumu tika iesvētīta pilnībā no jauna būvētā skolas ēka, kas nu bija mūrēta no ķieģeļiem (iepriekšējā ēka visticamāk bija celta no koka). Pilsētai tik nozīmīgais notikums detalizēti aprakstīts tirgotāju ģildes protokolos. Viss sākās ar pulcēšanos pie birģermeistara K.V.Zēla mājas (birģermeistara mājas atrašanās vieta nav zināma, bet ņemot vērā viņa statusu, visticamāk, ka tā atradusies tagadējās Vecpilsētas teritorijā).  Kad sagaidīta pilsētas rāte un abu ģilžu eltermaņi, visi pasākuma dalībnieki pēc stingra protokola ieņēma vietas procesijā, augstākā ranga ierēdņi noteiktā secībā iekārtojās karietēs. Kaut arī mērojamais ceļa gabals līdz baznīcai, kas tajā laikā atradās pilī, ir smieklīgi mazs, un pērnā gadā pats hercogs Ernsts Bīrons pilsētas apskati veica kājām, ventspilniekiem šī bija reta iespēja padižoties ar savu statusu sabiedrībā. Arī abi mācībspēki – “augsti godātais un augsti mācītais teoloģijas kandidāts Rodes kungs un augsti mācītais tiesību zinātņu kandidāts Grīnera kungs” svinīgi tika atvesti pajūga ratos. Pēc sprediķa, pareizajā secībā un kārtībā visi devās uz jauno skolu, kur jau gaidīja jaunieši. Visi nodziedāja vairākas baznīcas dziesmas, un mācītājs Bannašs noturēja aizkustinošu runu, kas saraudināja ne tikai klausītājus, bet arī pašu, un beidzot tika vērtas jaunās skolas durvis ar vārdiem: “Es laidīšu savus jēriņus sev pa priekšu, un manas aitas man sekos”. Skolā pēc garām runām bērni beidzot tika cienāti ar “rozīnēm, mandelēm, maizi un – mazliet salda vīna”. Kad visi devās uz mājām, pie vakariņu galda, kas klāts par pilsētas līdzekļiem, tika aicinātas VIP personas un svinības turpinājās līdz vēlam vakaram.”(M.Dāvida)

Šogad, 10. martā plkst. 15:00 pajūgi, karietes un mācītāju runas netiks izmantotas, bet, lai pieminētu skolu, kas līdz pat 20.gs. 20.-30.gadiem (kā 2. pamatskola) atradās tagadējā Ventspils muzeja Amatu mājā, pulcēsies Ventspils Mūzikas vidusskolas un Mākslas skolas audzēkņi. Īpašs būs harmonija koncerts, ko pēc godam veiktās restaurācijas Senajā klasē atskaņos Ventspils mūzikas vidusskolas audzēkņi (pasniedzēja Ilze Reine). Notiks atjautības spēles, būs ieskats skolas vēsturē un varēs ielūkoties arī Ventspils Mākslas skolas jauniešu darbu izstādē.

Līdzīgi raksti

Līdzīgi raksti

Kalendārs ar aktuālajiem pasākumiem Ventspilī un tās apkārtnē

Seko mums