5°C

Foto autors PSIA "Ventspils reiss" arhīvs

Publikācijas datums 24.11.2022

Ventspils pilsētas sabiedriskā transporta vēsture sākusies vairāk nekā pirms gadiem, kad ormaņi rūpējās par to, lai iedzīvotājiem būtu vieglāk nokļūt līdz savām mājām pilsētas attālākos nostūros. Taču pasaulē tas sākās jau daudz senāk.

Pirmā zināmā organizētā sabiedriskā transporta sistēma pilsētā tika izveidota Parīzē jau 17. gadsimta vidū, kad ievērojamais franču rakstnieks, matemātiķis, fiziķis un reliģijas filozofs Blēzs Paskāls izgudroja pirmo sabiedrisko transportu – karietes ar pieciem soliem, kuras kursēja Parīzē pa noteiktu maršrutu noteiktos laikos.  Tā kā Parīze tolaik tika uzskatīta par vienu no visvairāk apdzīvotajām pilsētām, šis izgudrojums bija ļoti nozīmīgs.

Pirmie reisi tika organizēti 1662. gada 18. martā. Tā kā Paskāls bija ne tikai zinātnieks, bet arī filantrops, pēc viņa ierosinājuma visus ieņēmumus no sabiedriskā transporta darbības ziedoja nabagiem. 

Vai zinājāt, ka vārds autobuss ir saīsinājums no “omnibuss”? Tie bija regulārai pasažieru pārvadāšanai paredzēti rati, ko vilka zirgi un kam bija slēgta virsbūve un kas varēja pārvadāt vidēji pārvadāja 8 – 10 pasažierus, bet to skaits varēja sasniegt pat 40. Zināms, ka pirmie omnibusi parādījušies jau ap 1826.  gadu, bet 19.gs. beigās tie bija visbiežāk izmantotais pasažieru pārvadāšanās veids gan pilsētās, gan ārpus tām.

1886. gada 29. janvārī Manheimas inženieris Karls Bencs saņēma patentu kāda izcilam izgudrojumam – motorratiem, kas uzskatāmi par pirmo pilnvērtīgo auto pasaules vēsturē un mersedesu ciltstēvs. Un pēc aptuveni 10 gadiem, 1895. gadā, tika uzbūvēts arī pirmais autobuss ar iekšdedzes dzinēju un 8 vietām pasažieriem.

Tāds bija sākums…

Līdzīgi raksti

Līdzīgi raksti

Kalendārs ar aktuālajiem pasākumiem Ventspilī un tās apkārtnē

Seko mums