22°C
15°C

Foto autors Ventspils hronikas arhīvs

Publikācijas datums 08.09.2023

No 6. līdz 29. septembrim Ventspils Bērnu bibliotēkā skatāma mākslinieces Anitas Paegles kaķu zīmējumu izstāde. Viens no nozīmīgākajiem tēliem Anitas Paegles daiļradē ir kaķis. Bet kaķis ir būtne, kas staigā, kur pašam tīk, tāpēc Bērnu bibliotēkā vienkopus būs sanākuši kaķi no dažādām mākslinieces veidotajām grāmatu ilustrācijām.

“Man ir interesanti vienkārši zīmēt to, kas ir apkārt, – puķes, putnus, zvērus, priekšmetus, arī arhitektūru, kas patīk. Un, ziniet, lietas, kas ir nokļuvušas grāmatās, mainās – tas jau vairs nav vienkārši krēsls, ko esi uzzīmējis, tam ir savs raksturs, dvēsele,” saka Anita Paegle.

Izstādē apskatāmas Anitas Paegles oriģinālilustrācijas Ineses Zanderes dzejoļu grāmatai “Kaķis uz klavierēm” (2021) un Māras Cielēnas grāmatai “Ņau un murr” (2005).

Darbojoties bērnu grāmatu grafikā kopš 1981. gada, Anita Paegle ir izkopusi savu stilu – katra viņas darinātā ilustrācija ir kā atsevišķs mākslas darbs, tajā liela nozīme ir detaļām, niansēm un raksturiem. Izstādes apmeklētāji varēs priecāties par mākslinieces iemūžinātajiem kaķiem Rīgas pilsētvidē.

Anita Paegle beigusi J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu, bērnu grāmatas ilustrē kopš 1981. gada. Māksliniece bijusi grāmatu mākslas konkursa “Gada skaistākā grāmata” laureāte (2001), par bērnu grāmatu ilustrācijām saņēmusi Pastariņa prēmiju (1991, 2000), diplomu Tallinas ilustrāciju triennālē (2003), J. Baltvilka balvu (2006), I. Zeberiņa prēmiju (2007), grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele” balvu (2005, 2014), vairākkārt nominēta augstākajam starptautiskajam apbalvojumam bērnu literatūras un ilustrāciju jomā – Hansa Kristiana Andersena balvai (2012, 2016). 2000. gadā viņa iekļauta IBBY (International Board on Books for Young People) – Pasaules bērnu un jauniešu literatūras padomes pasaules ilustratoru goda sarakstā. Māksliniecei bijušas vienpadsmit personālizstādes – Latvijā, Parīzē, Venēcijā, Sanktpēterburgā, Budapeštā u.c.

Līdzīgi raksti

Līdzīgi raksti

Kalendārs ar aktuālajiem pasākumiem Ventspilī un tās apkārtnē

Seko mums