4°C

Foto autors Ventspils bibliotēka

Publikācijas datums 31.03.2023

No 4. līdz 28. aprīlim Ventspils Galvenajā bibliotēkā būs skatāma mākslinieka un kolekcionāra Andreja Māra Eizāna miniatūrgrafikas darbu EX LIBRIS kolekcijas izstāde.

Jau no 1984 gada A.M. Eizāns ir sācis darināt grāmatas īpašuma zīmes – ex-libris. Mākslinieka radīto darbu skaits mērāms ap desmit tūkstošiem. Kopš 1980. gada piedalījies daudzās izstādēs ar savām gleznām, grafikām un afišām. Tāpat dažādos konkursos un ap 200 izstādēs Eiropā, Amerikā, Japānā, Honkongā, Ķīnā. Viņa darbi atrodas muzeju un privātajās kolekcijās dažādās pasaules malās. Līdz šim māksliniekam bijušas desmit personālizstādes Latvijā, Lietuvā, Somijā, Polijā. Pirmie ekslibri izpildīti vienkrāsas linogriezumā, bet vēlāk viņš pievēršas vairākkrāsu linogriezumam, ļaujot vaļu krāsu priekam un neierobežotai izdomai. Mākslinieks gatavojis ekslibris arī ksilogrāfijā un ofortā. Tehnikas izvēli nosaka mākslinieka ieceres raksturs, domas par adresātu, dažreiz arī ekslibris pasūtītāja vēlme.

EX LIBRIS (no grieķu valodas – grāmata) ir miniatūrgrafikas mākslas darbs, grāmatzīme, kas norāda uz grāmatas īpašnieku. Mākslas virziens izveidojas Rietumeiropā piecpadsmitā gadsimta beigās, kad grāmata cilvēku dzīvē kļūst par jaunu sociālās komunikācijas veidu, kas vispirms pieejama pārtikušajai sabiedrības daļai. Grāmatas zīme vienmēr rotāta ar greznu  monogrammu-īpašnieka vārdu vai iniciāļiem, papildinot to ar dzimtas ģērboni. Ekslibris  tiek ielīmēts grāmatas pirmā vāka iekšlapā. Pirmais ekslibris Latvijā izgatavots 1897. gadā, to mākslinieks Rihards Zariņš dāvina savai līgavai- zviedru dziedātājai Evai Sundbladei.  Izstāde Ventspils Galvenajā bibliotēkā būs apskatāma līdz 28. aprīlim, pēc tam tā turpinās ceļot pa Ventspils novada bibliotēkām.

Līdzīgi raksti

Līdzīgi raksti

Kalendārs ar aktuālajiem pasākumiem Ventspilī un tās apkārtnē

Seko mums